KREATÍVNY ATELIÉR


.projekt: 2023
.typ projektu: architektonická štúdia / realizácia interiéru na kľúč
.lokalita: Bratislava
.podlažná plocha: 60 m2

.fotografie:  Pavel Kudiváni

Našim cieľom bolo vytvoriť presvetlený minimalisticky pôsobiaci priestor, ktorý nebude slúžiť len na prácu ale bude inšpiratívnym miestom, kde sa budú kolegovia, klienti a ostatní ľudia radi stretávať, vymieňať si svoje inšpirácie a nápady a kde bude príjemné tráviť svoj čas.

Pri obhliadke priestoru sme si okamžite uvedomili jeho potenciál. Aj keď jeho vtedajší stav bol riešený viac menej ako obytná jednotka. Bolo nám jasné že svojím stvárnením nezapadá do danej lokality a jeho stav musel byť dotvorený jeho vtedajším majiteľom. Pozostával totiž z dvoch samostatných miestností, chodby, hygienického zázemia a kuchyne. Stropy boli znížené z pôvodných 3,5m na výšku 2,6m a okenné otvory boli zamurované do pásových okien s vysokým parapetom.

Na začiatku procesu sme sa chceli dozvedieť viac o histórií priestoru aby sme sa čo najviac prispôsobili pôvodnému stavu z 50-tych rokov min. storočia, a preto návrhu predchádzala návšteva Archívu mesta Bratislavy, kde sa nám potvrdilo, že pôvodný stav bol dispozične riešený ako otvorený, bez deliacich priečok.

Návrh je koncipovaný so zámerom vytvoriť priestor, ktorý bude slúžiť ako inšpiratívne prostredie a maximálne uľahčí komunikáciu v rámci ateliéru. Priestor je ladený do svetlých tónov, využívané sú prírodné materiály v podobe preglejkových zostáv vyrobených na mieru pričom dôležitou estetickou a psychologickou súčasťou je zeleň.

V rámci stavebných úprav boli odstránené pôvodné miestnosti a tým vytvorený jeden ucelený priestor. Ten bol obnažený na pôvodné tehlové murivo a nosný železobetónový skelet. Odstránené boli sadrokartónové podhľady, čím sa zvýšila svetla výška priestoru na 3,5m. Predošlým majiteľom zamurované okenné otvory a vstup do priestoru boli prinavrátené do pôvodného stavu, čím sa vytvorilo veľké presklenie, to presvetlilo celý priestor. Prinavrátil sa tým aj pôvodný charakter a vzhľad fasády.

Integrovaním ľahkej, náznakovej, deliacej konštrukcie sa vytvoril priestor pre zasadaciu miestnosť, dotvorenie konštrukcie ľahkým polopriehľadným závesom miestnosť opticky oddeľuje. Toto delenie zároveň nepôsobí ťažkopádne a umocňuje zámer vytvoriť vzdušný na pocit ľahký priestor. V nadväznosti na zasadačku bol vytvorený uzatvárateľný kuchynský kút integrovaný do nábytkovej zostavy.

V rámci nábytkovej zostavy je integrovaný prechod do technického/hygienického tvorené WC a malým skladom. Funkčná odlišnosť priestorov je definovaná aj farebným stvárnením, ktoré je diametrálne odlišné sťa opozit ku samotnému priestoru kancelárie.

V hlavnej pracovnej časti sa nachádzajú dva dominantné pracovné ostrovy, ktoré boli vyrobené na mieru podľa vzhľadom ku charakteru práce. Umiestnenie pracovných miest kopíruje okenné otvory aby sa umožnilo dosiahnutie maximálnej svetelnej pohody potrebnej ku práci. Prípadné nadmerné oslňovanie je utlmené využitím izbových rastlín v kombinácii s interiérovým tienením v podobe polopriehľadného závesu.

Ku tvorivej pracovnej pohode a prispievajú miesta oddychu reprezentované barovým sedením v tesnej nadväznosti na loungové sedenie zastúpené repasovanými kresielkami pochádzajúcimi z obdobia vzniku tohto nebytového priestoru.

Dôraz na detail je badať napr. vo výbere koncových prvkov elektra, minimalistického dverného úchytu či forme riešenia hygienického zázemia. Neoddeliteľnú dominantu priestoru tvorí amorfné svietidlo, ktoré svojím tvarom narúša linearitu celého priestoru a tým vyvažuje tak minimalistické zariadenie interiéru.